Länk till Pireva startsida

Höstens tömningslista för enskilda avlopp

Vårens tömning av enskilda avlopp sker under perioden 1 april - 31 maj. 

Höstens tömning av enskilda avlopp sker under perioden 15 augusti - 30 november. 

I markbygden sker ordinarie tömning under juni månad. 

 

Tänk på att vägen till slambrunn/tank måste vara framkomlig för fordonet, det vill säga sandad och skottad. Om tömningen inte kan utföras kommer en framkörningsavgift att debiteras. 

Beroende på väder eller andra störningar kan körplanen ändras. Vi uppdaterar listan vartefter med eventuella ändringar. Vi tömmer aldrig före utsatt vecka i listan.

Om fordonet inte får trafikera väg som skyltats med begränsad bärighet, måste detta meddelas till Pireva. Läs mer om slamtömning här eller kontakta kundservice på tel. 0911-931 01

 

Tömningslista: 

 

Körplan för planerad slamtömning - områdesvis 2022

 
Nr Område Vecka
56 Pitholm, Svartnäsudden  33-34
51 Gälön, Bastunäset, Lillfjärden, Görjefjärden, Hyndan 33-34
53 Sandön Granholmen Klubbviken, Borgarudden 33-34
59A Hamnviken, Brännland, Hattudden, Junäsviken 34-35
3 Öjebyn, Näsudden, Hjärtudden, Holmen, Bonäset 34-35
13 Bodsjön Mjösjöliden Kalamark  34-35
55A Renön 34-35
16 Böle  35-36
54A Lillbovägen & Långskatavägen 244 (och lägre nr) 35-36
55 Nötön  35-36
59B Jävrebyn, Bunäsudden 35-36
54 Fårön  35-36
19A Nybyn, Altersbruk, Holmträsk 36-37
12 Vitsand Perudden Edet  36-37
59C Grannäsudden, Hällskatan, Breknäsudden, Jävrebodarna 36-37
26 Sjulsmark Brännträsk Hälleström  37-38
29 Bodträsk Backträsk Nytorp Alterdal  37-38
20 Bertnäs Håkansön Kopparnäs  37-38
58B Högsböleskiftet 37-38
27 Kälsheden Rosfors Krokvattnet  38-39
11 Roknäs  38-39
19 Porsnäs,  Lakafors 38-39
58A Småskärsudden, Högsböle, Pitsund, Trollbäcken 38-39
31 Arnemark 38-39
47 Klubbfors Brännfors Mellanboda  39-40
25 Långvik Pultvik Svartnäs  39-40
28 Norrfjärdens Långträsk  39-40
56 B Guldkusten 39-40
24 Berkön, Trundön, Trundavan  40-41
60 Hemlunda Bergsviken  40-41
17 Pålberget Rönnberget 40-41
34 Lillpite  40-41
17A Stridholm, Skuthamn  40-41
15 Långnäs   41-42
35 Svallfors Åträsk  41-42
10 Blåsmark  41-42
30 Sikfors  42-43
14 Sjulnäs  42-43
32 Borgfors Selsborg Finnbäcken  42-43
9 Hemmingsmark  42-43
18 Lakafors, Gotthem, Nybyn 42-43
33 Yttersta Norrbodarna Krokträsk  43-44
23 Rosvik  43-44
5 Hortlax  43-44