Omslag i vädret från plusgrader till minusgrader ökar risken att kompostpåsen fryser fast i det bruna kärlet.
Du kan undvika fastfrysning genom att:
- lägga en tidning eller ett par äggkartonger i botten på kärlet.
- låta blött avfall rinna av innan du lägger det i kompostpåsen.
- inte fylla påsen mer än att den går att vika eller rulla ihop.
- låta påsen stå ute en stund innan du lägger den i kärlet.
Använd alltid en ventilerad hållare för kompostpåsen, det gör att påsen kan transportera bort fukt och blir mindre blöt.
Fastighetsägaren ansvarar för kärlet
Om avfallet har frusit fast kan inte kärlet tömmas. Som fastighetsägare ansvarar man för att avfallet i kärlet inte sitter fast vid tömning. Var därför noga med att göra vad du kan för att det inte ska frysa fast.
Sköt om ditt kärl
Om det har frusit fast i kärlet kan man stöta med en sopkvast eller likande mot kärlets sidor så att påsarna som frusit fast lossnar. Var försiktig så att du inte stöter för hårt i kärlet så att det spricker. Smutsiga kärl ökar risken för fastfrysning och därför rekommendaras alla fastighetsägare att tvätta sina avfallskärl minst ett par gånger per år.
Vid frågor kontakta gärna kundtjänst på tel 0911-931 00.